понеділок, 7 січня 2019 р.

Мої уроки





 

уроки української мови




Тема. Розвиток умінь упізнавати прикметники в тексті, спостереження за їх роллю у мовленні.
Мета: узагальнити і систематизувати знання про прикметник; поглибити знання учнів про прикметник, його істотні ознаки та роль в реченні. Удосконалювати вміння і навички впізнавати прикметник за питанням, значенням і роллю в реченні; встановлювати зв'язок між іменником і прикметником. Розвивати вміння аналізувати, спів ставляти і робити висновки та узагальнювати мовні явища, спонукати до творчого пошуку; розвивати писемне та усне мовлення учнів, спостережливість, інтерес до навчання. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов до рідного слова та рідної мови
Обладнання: картки , презентація, предметні малюнки
Хід уроку
1.Організація класу

2. Повторення вивченого матеріалу
2.1 Словниковий диктант(правопис слів із буквосполученням –йо-, -ьо-)
Сьомий, район, бадьорий, мільйон, дьоготь, дійовий, цільовий, миттєвий, кольоровий, льотчик, синього, сьогодні, вольовий, клейонка, броньовик.
Завдання: підкреслити буквосполучення –йо-,-ьо-. Знайти в диктанті іменники, визначити рід.
Скласти речення.
2.2. Лінгвістичний диктант
1) Іменник відповідає на питання ….
2) Найчастіше в реченні іменник буває….
3) Іменник має такі граматичні категорії….
4) В орудному відмінку іменник відповідає на запитання ….
5) іменники можуть бути назвами ….
6) в місцевому відмінку іменники обов’язково мають …..
7) іменники мають …. відмінків
8) В іменниках жіночого роду перед закінченням –і в давальному  і місцевому відмінках однини кінцеві приголосні основи (г),(к),(х) змінюються на …
9) в давальному відмінку іменники відповідають на питання….
10) який відмінок не має запитань?
3. Оголошення теми та мети уроку
3.1. Постановка проблеми
-Я розкажу вам про зиму. А ви уважно слухаєте і скажете чого тут не вистачає
Прийшла зима. Все вкрила снігом. Стоять дерева. До них прилітають птахи. Нічого не знаходять і летять далі, шукаючи собі поживу. Дує вітер. Крутить сніжинками.
Чи подобається вам такий текст.? Що в ньому не вистачає?
Діти виправляють текс, доповюючи його прикметниками
4. Робота над темою уроку
4.1 Робота з презентацією
4.2 Групова робота
Групам дані малюнки. Придумати прикметники







4.2 Відгадування загадок впр. 151
Визначення ролі прикметника в реченні
4.3. виконання впр. 152, 153
5. Закріплення вивченого матеріалу
5.1 робота з картками

Оживи речення
Перший сніг
Прийшла….зима. Вночі приморозило. Раптом тихо сів мені на рукав… метелик. Це перша сніжинка. А ось і друга, третя. Химерні на вигляд ці …. Зірочки. Здається, їх вирізьбив … майстер. Ось затанцювало їх у повітрі більше, посипалися густіше. І повалив …., …, … сніг
5.2  Гра « Вгадай предмет за ознаками»
Ведучий називає кілька ознак задуманого предмета, доки учні не відгадають назву предмета.
1.     Жовтий, кислий, ароматний, вітамінний ( Лимон)
2.     Смачне, солодке, холодне, вершкове, шоколадне. ( Морозиво)
3.     Довговухий, куцохвостий, полохливий, прудконогий. (Заєць)
4.     Сірий, колючий, безхвостий, маленький, хижий. ( Їжак)
5.     Хижа, руда, хитра, пухнаста. ( Лисиця)
6.     Маленьке, беззахисне, пухнасте, безхвосте, жовте. ( Курчатко)
7.     Величезний, сірий, товстоногий, вухатий. ( Слон)
8.     Гарна, пахуча, червона, колюча, ніжна, квітуча, пишна. ( Троянда)
9.     Вусатий, хвостатий, грайливий, мякий, кігтистий. ( Кіт)
10.           Тоненька, довга, сталева, гостроноса, швейна. ( Голка)
6. Підсумок уроку
6.1 Гронування
Учні в гроно записують, що вони знають про прикметник


  6.2 Домашнє завдання
Виконати вправу 154 завд.3




Числівник





         Тема.  Поняття про числівник  як частину мови.
         Мета.  Дати учням поняття про числівник як частину мови, його функцію в мовленні; вчити правильно ставити питання до числівників;  розвивати пізнавальну  активність учнів; виховувати культуру мовлення .
Обладнання : зображення веселих цифр, ребуси, схема до "Мозкового штурму                


Хід уроку
         Учні сидять в групах. Кожен член групи має номер 1,2.3,4. П'яту групу складають учні-консультанти
         І. Організаційний момент.
         - Доброго ранку! Доброго дня!                                
         Бажаєте ви і бажаю вам я!
         ІІ. Актуалізація опорних  знань.
         1.  Який розділ ми зараз вивчаємо? (Частини  мови).
         - Прочитайте вірш на дошці.  Продовжіть його.
                    Облітав журавель  сто доріг, сто земель,
                   Облітав, обходив, крила й ноги натрудив.
         - Яка головна думка вірша? Доберіть синоніми до словосполучення "рідна земля" ( Вітчизна , Батьківщина )
         Розберіть вірш за частинами мови. Яке слово ви не розібрали? Сто.
         2. Гра "Відгадай і доведи".
         - Визначте до якої частини мови  належать названі слова. Чому ви так вважаєте?
         Вітер, погуляв, до, над, перед, а, але, і, сім.
         3. Методичний прийом "Передбачення "
         - То до якої частини мови належить слово сім? Сто ( з вірша )
         - На яке питання відповідає? Що воно означає? На якому уроці ми оперуємо такими словами? ( На математиці ). Як називаються ці слова ( Числа ).
         ІІІ. Повідомлення теми уроку.
         На сьогоднішньому уроці ми познайомимося зі словами, що означають кілька предметів  чи порядок їх при лічбі  з мовної точки зору. Такі слова об'єднуються в окрему частину мови - числівники. І про них прочитайте в правилі на стор. 10
         На уроці нам допомагатимуть веселі цифри. Вони поведуть нас крок за кроком до нових знань і за кожне  виконане завдання відкриють таємницю.
         ІУ. Ознайомлення з новим матеріалом.
                   Читаю вірш "Числівник "
                            Число числівник назове,
                            У світ лічби  вас поведе.
                            Ми навчимося рахувати,
                            І додавати й віднімати.
                   Одна на світ Батьківщина,
                   І матір теж одна-єдина,
                   Над нами сонечко одне,
                   Проміння шле нам золоте.
                            Земля одна, планет багато,
                            На небі тисячі зірок.
                            Шість буднів тижня - одне свято ,
                            І безліч у полях квіток.
                   Число числівник називає,
                   І всяк школяр це добре знає.
                   Один, два, три, чотири, п'ять  -
                   Учімось, друзі, рахувать.
         - Назвіть числівники, які почули у вірші.
         - Вас вітає "Одиниця". Ось від неї завдання.
         Розбийтеся на групи за номерами, які приколоті у вас на грудях. Кожна група обирається у центрі за тим же номером. Там на вас вже чекають консультанти. (Діти діляться на 4 групи). Стати до роботи в групах.
І етап. Консультанти знайомлять учнів з темами, підготовленими з учителем заздалегідь.
         1 група. "Числівник в мовленні ".
         2 група. "Кількісні числівники "
         3 група. "Порядкові числівники"
         4 група. "Прості і складні числівники "
ІІ етап. Діти повертаються в первинні групи. Іде обмін інформацією, почутою від консультантів. Кожен член групи переказує почуте у своєму центрі. Вправа "Допоможи вирішити"
         У. Первинне закріплення. "Мозковий штурм"
         - З якою частиною мови ми познайомилися? Що означає числівник? На які питання відповідає? Які бувають числівники? Як пишуться складні числівники?
         - То тепер  проаналізуйте  слова "сто", "сім"
         Сто - це кількісний простий числівник, що відповідає на питання  - скільки?
         "Одиниця" задоволена вашою роботою. Ось її секрет.
На думку вченого Красуцького В., числівник "один" походить від слів "од" і "він". Мається на увазі перший палець руки, від якого починають лічбу.
         УІ. Закріплення нового матеріалу.
         1. Вибірковий диктант.
Весела двійка принесла нам цікаву інформацію. Випишіть числівники.
         Підраховано, що за п'ятдесят днів людина з'їдає стільки їжі, скільки важить сама . За життя людина з'їдає п'ятнадцять тонн хліба. У нашій країні людина фізичної праці з'їдає шістсот грамів хліба на добу. Для службовців, учнів  денна норма - чотириста грамів.
         Вдячна "Двійка" розкриває свою історію. "Два походить від займенників "твій ", "твоя". Польське слово "twa" означає "твоя". Саме другий палець вказував на іншу особу. Звідси - "тикати пальцем".
         Фізкультхвилинка.
                   Встаньте, діти, посміхніться,
                   Землі нашій поклоніться.
                   За щасливий день вчорашній
                   І до сонця потягніться.
                            (Показую цифри)
                   Стільки раз ногою тупніть,
                   Стільки раз в долоні плесніть.
                   Присідайте стільки раз.
                   До роботи! Все гаразд!
         2. Творчі завдання  ( робота в групах)
         а) казкова  "Трійка" принесла завдання групам.
         - Прочитайте, обговоріть, виконайте, презентуйте.
Завдання І групі.  Скласти прислів'я з частин. Виписати в два стовпчики кількісні і порядкові числівники (Мовно - логічна вправа )
         Краще один раз побачити                       та на другий день продав
         Ану, вставай, чоловіче.                           ніж сто раз почути
         Березень у зими кожуха купив               вже третій півень кукуріче.
Завдання ІІ групі.  Відгадайте загадки, випишіть числівники, утворіть від них порядкові.
         Спить у ліжку біла сплюшка, в неї аж чотири вушка ( Подушка)
         Два брати у воду дивляться, а довіку не зійдуться ( Береги)
         Сім братів віком рівні, але іменем різні  ( Дні тижня )

         Один ллє, другий п'є, третій росте ( Дощ, земля, рослина)
Завдання ІІІ групі.  Робота з підручником. Вправа 13. ст. 11
Завдання ІУ групі. Ввести фразеологізми в речення. Підкреслити числівники.  Усно постав питання  (Вправа "Здивуй клас")
Знати, як свої п'ять пальців.
Грати першу скрипку.



б)Виконання завдань.
         в) Презентація робіт.
         Весела "Трійка" повідомляє, що слово "три"  походить від слова "тре" - середній палець тре бічні пальці рук.
         УІІ. Вдосконалення  орфоепічних навичок.
         1. А ось "Четвірка". Вона скаржиться на діток, які не завжди шанобливо ставляться до числівників, перекручують їх вимову. Ось послухайте і відгадайте.
         ( Читаю. Діти виправляють помилки). Вправа "Оцінка висновків "
         Чи шістьорка їде на вокзал?          Чи доїде шостий номер на вокзал?
         Я получила двінадцятку!               Я отримала дванадцяту !
         Врач приймає з трьох годин                  Лікар приймає після третьої години
         2. "Четвірка " задоволена вашою роботою і дарує цікаві ребуси:
Г1а                      Пі2л                    Ві3на                                      100лиця
(година)              (підвал)               (вітрина)                       (столиця)

         УІІІ. Підсумок уроку.
         - З чим познайомились на уроці?
         ІХ. Домашнє завдання.
         Вивчити правило ст. 10 Впр. 15. Підготувати ребуси з числівниками, записати 2 загадки і 2 прислів'я  з числівниками





         Тема:  Спостереження за функціональною роллю числівників у мовленні
         Мета: формувати уявлення про функцію числівника в мовленні; вчити правильно ставити запитання  до числівників, що означають  кількість предметів і порядок при лічбі; розвивати інтерес  до вивчення природознавства, заохочувати дотримуватись правильного  режиму дня; виховувати бережне ставлення до пташок
         Обладнання: ілюстрації пташок: соловейка, жайворонка, перепілки,  зозулі, кропив'янки, горихвістки, шпака, трясогузки
Хід уроку
         І. Організація класу до уроку
         ІІ. Перевірка домашнього завдання
         а) фронтальна
Списати прислів'я  та образні порівняння, замінюючи цифри  словами.
Говорить так, як 3 дні хліба не їх.
Працював до 7 поту.
Робить 5 через 10.
7 мішків гречаної вовни.
1 рукою в долоні не заплещеш.
         б) індивідуальна ( 2 учні біля дошки )
Скласти речення з числівником, записати його (чотири, четвертий)

         ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
                            Мовна загадка
                   Що тримає всьому лад,
                   Ще й полічить все підряд?
                   По порядку поскладає,
                   Бо тим числам лік він знає.
         Один, два, три, чотири...
         Певну кількість полічили.
         Перший, другий, третій...-
         Рядочками поскладали...
         Про що йдеться? Відгадали? ( Числівник )
         - До речі, числівник - чи не найменша за кількістю слів частина мови, яка нараховує їх усього кілька десятків. За частотою вживання серед інших слів числівник займає у нашому мовленні восьме місце.
         ІІІ. Робота над вивченням нового матеріалу.
         - Який числівник я тільки що промовила? (Восьме ). Він кількісний чи порядковий? Чому?
1. Колективне виконання вправи 16 (усно) .                             
   Методичний прийом " Порушена послідовність"
         а) Розгляд ілюстрацій пташок, згаданих у тексті вправи. ( Зона степів  і лісостепу )
         б) словникова робота
Біологічний годинник - властивість живих організмів орієнтуватися в часі. Грунтується на строго фізичних і хімічних процесах, які відбуваються в організмі. Біологічний годинник відіграє важливу роль у пристосуванні організмів до змін умов навколишнього середовища. Завдяки біологічному годиннику вони орієнтуються  у визначенні періоду доби, зміни пір року.
         в) самостійне ознайомлення учнів із текстом вправи на знаходження числівників ;
         г) постановка запитань до числівників із тексту вправи
         (якої? котрої?) другої години
         (якої? котрої? ) третьої години;
         ( о котрій? ) о четвертій годині
         (якої? котрої? ) шостої години
         - Які ще тварини та рослини, крім названих у тексті можуть орієнтувати нас у часі?
         - До наступного уроку підготуйте таку інформацію.
         2. Прес - конференція на тему  " Як ви знаєте річний календар?" Вправа 17. Журналісти (дівчатка ) ставлять запитання науковцям  ( хлопчикам). Повні відповіді записують  в зошит, числівники записують словами.
Фізкультхвилинка
( під музичний супровід вправи для голови, рук, очей )
         3. Відпрацювання вимови і  правопису числівників шістнадцять і шістсот за таблицею підручника  на ст. 13
         4. Каліграфія письма
         Шіс іст стн на дцять шістнадцять
         Шіст стс стсо шістсот
         Для виготовлення житньої хлібини витрачається шістсот тридцять грамів борошна
         Інформація: 630 г борошна - 2 900 г зерна, це 20 тисяч зернин або 1000 колосків
         5. Вибірковий диктант
         а) виберіть з вірша і запишіть словами числівники, які є результатом виконаної дії.
                   Годі вже вам дармувати -
                   Будем разом додавати
                   Добре слово вимовляти,
                   Наголосом проставляти:
                   Шість та шість то є....,
                   Шість та сім то є...,
                   Шість та п 'ять  - то є...,
                   Сім та сім - є...,
                   Вісім й вісім - є....
                            Можна й далі рахувати,
                            Числівники записати...
                            А тепер ми ще й полічим,
                            Без помилочки запишем:
                            Двісті та триста -...,
                            Триста плюс триста -...,
                            По чотириста двічі -...,
                            А ще коли сто додати,
                            Що тоді ми будем мати?
         б) перевірка диктанту. Уточнення вимови та правопису числівників одинадцять, чотирнадцять, шістнадцять, шістсот
         6. Колективне  складання оголошення   ( за вправою 18 ).
         а) ознайомлення із текстом запропонованого оголошення;
         б) запам'ятайте ! В оголошенні обов"язковим є:  дата, час  і місце проведення заходу;
         в) колективне складання і записування оголошення про свято, яке незабаром відбудеться в класі;
         г) зачитування складеного оголошення.
         ІУ. Підсумок уроку.
         - Які числівники зустрічалися протягом  уроку? Що запам'ятали про  числівники шістнадцять і шістсот?
         - А тепер за добру працю - винагорода.
         Усмішки ( з використанням числівників ):
- Андрійку, було в нас 4 апельсини. 3 ми дали Оленці. Скільки апельсинів залишилось?
- А ми їй краще не дамо, бо в неї діатез буде!

- Васильку, назви сім хижих звірів.
- 3 леви і 4 тигри

Вчителька: - У твого братика,Семенку, є 5 яблук, а ти в нього  2 забереш. Який буде результат? 
Учень:  - Він мене відлупцює.

         У. Домашнє завдання.   Методичний прийом "Збережи останнє слово за мною".  Вправа 19. Інформація про види тварин і рослин, які орієнтують нас у часі.


Тема. Практичне ознайомлення з формами відмінка числівників
Мета: ознайомити учнів з формою родового відмінка числівників 50-80; виробляти вміння правильно вживати  ці числівники у родовому відмінку; розвивати навички правильної  вимови числівників. Прищеплювати інтерес до математики.
Обладнання: ілюстративний  матеріал, плакати з математичними  вправами
Хід уроку
            І. Організаційний момент.
            ІІ. Перевірка домашнього завдання
            1. Зачитування числівників, підкреслених у домашній вправі 19.
            - Назвіть орфограми у записаних числівниках.
            - Назвіть інші числівники  з апострофом. Назвіть правильно числа, записані на дошці ( 11, 14)
            - Як правильно  записати числівник, що називає число, в якому  шість сотень ( Шістсот)
            2. Діти зачитують інформацію  про види тварин та рослин, які можуть орієнтувати нас у часі 
Вправа "Уяви себе..."
            3. Самостійне  списування із завданням. (Вправа записана на дошці). Дайте повні відповіді на запитання , використовуючи слова в дужках. Числівники записуйте словами.
Коли прилітають перші граки? ( 17 березня )
Коли прилітають перші шпаки? ( 24 березня)
Коли з'являються перші весняні мухи? ( 28 березня )
Коли починається рух соку в кленах? ( 30 березня)
Коли день дорівнює ночі? ( 21 березня)
            ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.
            1. Ознайомлення з кількісними і порядковими числівниками.
            Рольова гра.
На змаганнях по спорту треба виставити  п'ятьох учасників. Виставляємо 5 учнів і прикріплюємо номери 1,2, 3, 4,5. Скільки  виставили учасників? (5)
Називаємо учасників :
Андрійко - під номером 1, Сашко - і т.д.
У першій естафеті побіжать у такому порядку: перший - Андрійко, другий - Сашко  і т.д.
            2. Вправа 20.
            а) ознайомлення із першим завданням вправи;
            б) записування вправи  за зразком " Дев'ять - дев'ятий";
            в) складання і запис речення з одною парою числівників ;
            г) висновок.
            Числівники, які вказують на кількість предметів і відповідають на питання скільки?називають кількісними.
            Числівники, які вказують на порядковий номер предмета  і відповідають на питання який? котрий? називають порядковими
            Порядкові числівники  можна утворити від кількісних. Іноді вони утворюються від різних коренів, наприклад: один - перший, два - другий.
            3. Колективне виконання вправи 1.
            а) читання  прикладів різними способами:
до п'ятдесяти додати сорок п'ять;
сума чисел п'ятдесят і сорок п'ять;
перший доданок п'ятдесят, другий - сорок п'ять;
п'ятдесят збільшити на сорок п'ять ;
            б) записування прикладів словами з використанням прийменників від, до
            в) опрацювання додаткового теоретичного матеріалу про вживання числівників: п'ятдесяти, шістдесяти; сімдесяти, вісімдесяти ( ст. 14 )
            г) колективне складання і записування словами прикладів на додавання  і віднімання з числівниками п'ятдесят, шістдесят, сімдесят, вісімдесят з використанням прийменників до, від ( завд. 2, вправа  29)          
                                   Фізкультхвилинка "Мімічна гімнастика"
            4. Відпрацювання вимови числівників, записаних у рамочці  на ст. 15
            - Прочитайте  виразно числівники, записані у рамочці, в порядку зростання ( П'ятдесят, шістдесят і т.д.)
            - Прочитайте  ці числівники в порядку спадання.
            - Прочитайте числівник з  апострофом.
            - Прочитайте числівник, що починається звуком С ( сімдесяти )
            - Прочитайте числівник, у якому найбільше складів (вісімдесяти )
            5. Каліграфічна хвилинка.
            Сім сім дес деся сімдесятий
            Ві вісі вісімдесят вісімдесятий
            - Складіть речення з одним із числівників каліграфічної хвилинки
            6.  Списування ( за вправою 22)
            ІУ. Підсумок уроку.
            1. Яку частину мови ми зараз вивчаємо?
            - Як називаються числівники, що відповідають на питання скільки?
            - Як називаються числівники, що відповідають на питання який? котрий?
            2. Вибірковий диктант.
            Назвіть числівники з вірша:
                                   Непосида Вася
            Непосида Вася на стільці гойдався
            Перший раз гойднувся і перевернувся,
            Другий раз гойднувся, - знов перевернувся,
            Третій раз гойднувся - теж перевернувся.
            З того часу Вася  більше не гойдався.
            - Дайте відповідь на текстове завдання.
            - Виписані числівники є: а) кількісні, б) порядкові, в) великі
            3.  Вправа  "Запереч мені "
            Є п'ятдесят горіхів - нема п'ятдесяти горіхів.
            Є шістдесят зернят -  нема шістдесяти зернят.
            Є сімдесят звуків - нема сімдесяти звуків.
            Є вісімдесят думок - нема вісімдесяти думок
            У. Домашнє завдання. Вправа 23. Вправа "Продовж речення: "Якби зникли числівники, то..."





Тема. Закріплення й узагальнення мовленнєвих умінь, пов'язаних з уживанням числівників. Урок - КВК
Мета:  узагальнити і систематизувати знання учнів про чисельник як частину мови; закріпити вміння правильно вимовляти числівники, передбачені програмою; розвивати інтерес до живої природи
Хід уроку
І. Організаційний момент.
         1. Перевірка готовності учнів до уроку.
Діти сидять за партами, які розташовані в класі двома рядами: один ряд - команда " Пізнайки " , другий - команда "Розумники "
ІІ. Ознайомлення з типом уроку та його темою.
                            Учитель:  Сьогодні в нас свято -   
                                               Урок наш КВК!
                                               Працюємо завзято,
                                               До справи, дітвора!
                                               "Все повторим про числівник "-
                                               Сьогоднішня тема.
                                               Дві команди тут присутні,
                                               В кожної емблема.
                            ( Представляємо команди)
                            Учитель:  Ця команда "Розумники!"
                                               (багато чого знають...)
                                               А це у нас "Пізнайки",
                                               Бо книжки читають.
                                               КВК щоб починати,
                                               Треба привітатися.
                                               Про команди - суперниці
                                               Цікаве дізнатися.
                            ( Команди вітають одна одну )     
                   Команда "Пізнайки": Школі рідній перемогу подаруємо
                                               У справжнім бою її завоюємо.
                                               "Розумники!" Батьки вчать чесними  бути?
                                               Змагаючись, просимо про це не забути.
                   Команда "Розумники":  Ми кмітливіші за "Пізнайок",
                                               Але їх поважаємо.
                                               Перемогу в КВК здобути бажаємо
                   (Представляю журі )
                   Побажання журі командам:
                                               Трудіться, діти дорогі,
                                               До сьомого поту.
                                               Та дістаньте нагороду
                                               За свою роботу.
                                               Пам'ятайте: нагорода -
                                               Це гарна оцінка!
                                               Тож старайтеся усі.
                                               Роль грає й поведінка.
                   Учитель: Починаємо, діти, змагання.
                                      Ось послухайте перше завдання.
                   1. Прочитайте приклади різними способами
                   Запишіть їх словами, вживаючи прийменники від, до                                   80- 20 = 60
                   50 + 10 = 60
                   (Журі оцінює привітання команд, а також І завдання )
                   Учитель: Діти! Ловіть свій шанс зірковий -
                            Проведемо диктант вибірковий.
                   2. Випишіть з тексту числівники, назвіть серед них порядкові.
                            Вісім ляльок дерев'яних,
                            Кругловидих та рум'яних,
                            В різнобарвних сарафанах
                            На столі у нас живуть
                            Всіх мотрійками зовуть
                   Перша лялечка товста,
                   А в середині пуста,
                   Навпіл ляльку огрядну
                   Розділити можна.
                            В ній побачиш другу
                            Лялечку порожню.
                            Ти мотрійку цю відкрий -
                            Третя вистрибне, як стій.
                  Половинку відчини,
                   Наглухо приперту,
                   І зумієш ти знайти
                   Лялечку четверту.
                            Вийми цю і подивись: 
                            Може є там ще якісь?
                            Справді: є тут п'ята
                            Лялечка пузата.
                   А у п'ятій просто заховалась  шоста,
                   А у шостій сьома,
                   Як у себе вдома.
                   А у сьомій - глянь-но,
                   Восьма і остання!
         ( Представники команд читають порядкові числівники ).
                   Учитель: Будь уважним, не зівай  і загадки відгадай.
                            3. Конкурс "Хто кмітливіший?"
                   Кмітливим стає той, хто відгадає найбільше загадок.
                            (Відповіді діти пишуть на листках)
                            Граматичне завдання.
                   Випишіть числівники, визначте їхній розряд за значенням.
         1. Сімсот невісток на одній подушці сплять ( Соняшник )
         2. На одному коромислі дві змії сидять ( Брови)
         3. Шість ніг, дві спини, одна голова  ( Дитина сидить на стільці)
         4. У двох матерів по 5 синів, а всім ім'я одне ( Пальці на руках)
                   (Журі підводить підсумок за 2 і 3 завданнями)
Фізкультхвилинка
                                      Раз! Два! Всі присіли,
                                      Потім вгору підлетіли.
                                      Три! Чотири! Нахилились,
                                      Із струмочка гарно вмились.
                                      П'ять! Шість! Всі веселі
                                      Летимо на каруселі.
                                      Сім! Вісім! В поїзд сіли,
                                      Ніжками затупотіли.
                                      Дев'ять! Десять! Відпочили
                                      І за парти дружно сіли!

                   Учитель:  Математику щоб знати,
                                      Треба добре рахувати,
                                      Ви подумайте, рішіть
                                      І відповіді запишіть.
                            (Веселі задачі )
                   1. Білка моркву посадила,
                   Штук сімнадцять там вродило.
                   П'ять зайців по три зірвали,
                   Скільки білочці зосталось ( Дві морквини)
                   2. Два зелених огірочки заховались під листочком,
                   Шість на сонечку лежали
                   І хутенько підростали.
                   Вісім жовтих лежебоки
                   Вигрівали жовті боки.
                   Скільки ж всіх було на грядці?                                                                       Порахуй всіх по порядку ( Шістнадцять огірків)
                   3. Шість ведмедів по малину
                   Йшли у сонячну годину.
                   Троє там вже ласували.
                   Скільки всіх ведмедів стало? ( Дев'ять)
         Учитель: Є цікавинок багато в світі,
                   Вам би їх всі знайти.
                   В них зустрінуться числівники,
                   Словами їх треба записати.
         Сіра мухоловка прилітає з кормом до гнізда 300-400 разів на день.
         Морські птахи щодня з'їдають корму в 10 разів більше за власну вагу
         П'ятсот  укусів бджоли викликають смерть людини
         Бджола за день запилює 7000 квіток.
                   ( Журі оцінює 4 і 5 завдання )

         ІІІ. Оголошується підсумок гри.  Визначається переможець.
         - Чи сподобався вам урок?
         Капітани команд:  В КВК ми любим грати,
                                      Змагатися, штурмувати.
                                      Про числівник розмовляти
                                      Й перемогу здобувати.
         ІУ. Домашнє завдання.   Повторити правила, підготуватись до контрольної роботи.




Уроки математики


Тема: письмове множення і ділення багатоцифрового числа на
           одноцифрове. Підготовка до розв’язування задач на
           пропорційне ділення.
Мета. Опрацювати загальний алгоритм письмового множення на одноцифрове число ; вправляти учнів  у розв’язанні задач на рух; вдосконалювати обчислювальні навички ; виконувати підготовчі вправи до розв’язання задач на пропорційне ділення; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, творчу самостійність, математичну мову, пізнавальний інтерес; виховувати акуратність в  письмі, бажання навчатися.
Обладнання: картки, геометричні фігури
Хід уроку
І Організація класу
Сьогодні урок наш незвичайний, ми із вами попадемо у казку країни математики. У неї злий чаклун вкрав красуню задачу, томи нам потрібно її знайти і роз чаклувати. А для цього ми маємо на уроці бути уважними, активними і веселими:отож –
Видумуй, пробуй і твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним будь,
І про кмітливість не забудь!
-         Зараз відкрийте, будь-ласка, зошити і запишіть число, класна робота. Зверніть увагу на три смайлики, які лежать у вас на парті, виберіть собі той, який відповідає вашому настрою і покладіть на поля зошита.
ІІ Актуалізація опорних знань учнів.
1.    Усна лічба
Для того, щоб визволити задачу від злого чаклуна, нам потрібно виконати завдання, які він перед нами поставив. Ось чарівний конверт,який я знайшла у себе на столі. Відкриваємо його.
( В конверті знаходяться завдання, для усної лічби)
-         Потрібно порахувати сотнями від 6200 до 5700
-         Лічимо десятками від 3200 до 2080
-         Лічимо круглими числами від 270 до 120
-         Лічимо парними числами від 40 до 20
Чудово, отже одне завдання ми виконали. Дістаємо друге.
2.                      Усні обчислення
Гра на картках дістанься верхівки
На листочках написані приклади, розв’язуючи їх, учні вішають листки на дерево.
40*2=                 76*2=        50*4=      76*2=        170*10:100=
36*2=                 26*3=         24*5=      50*2=     240*10:100=
3.    Розвязання простих задач.
. в одному ящику 17 кг яблук, а в другому – у 3 рази більше. Скільки яблук у другому ящику?
. Кінь рухається зі швидкістю 18км/год, а ластівка – у 6 разів швидше. З якою швидкістю рухається ластівка?
. Заєць біг 3год. Зі швидкістю 27км/год. Яку відстань подолав заєць
-         Чудово, частину завдань чаклуна ми виконали, але ще є завдання, тому не розслабляємося.
4.    Каліграфічна хвилинка.
Наш чаклун дуже охайний і вимагає від нас гарного каліграфічного письма. Тож давайте покажемо йому, що ми вміємо гарно писати.
              Запишіть числа під диктовку каліграфічно.
237869, 156243, 65783, 13456, 2189.
-         Як одним словом можна назвати ці числа?
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку.
-         Наш чаклун каже ми із вами маємо повторити класи та розряди чисел
-         Скільки ви знаєте класів?
-         Як вони називаються?
-         По скільки розрядів містить кожний клас?
-         Які розряди відносяться до першого класу?
-         Які до другого класу?
Для того, щоб надалі виконувати завдання  ми маємо ще краще навчитися множити та ділити багатоцифрові числа на одноцифрове але спочатку ми  познайомимося із законами множення. Відкриваємо підручник на ст..86
ІV Вивчення нового матеріалу.
_ Складаємо на дошці таблицю
1 Переставний закон
А*В=В*А
2 Сполучний закон
(А*В)*С=А*(В*С)
Виконуємо 532
3 Розподільний закон
(А+В)*С=А*С+В*С
ІV Фізкультхвилинка
Фізкультхвилинка - фіксики (відео)
V Розвиток математичних умінь
1.    Робота біля дошки
201852*4    384*6      51754*7      117154*3

2.    Самостійна робота
Виконати завдання:  № 544, 535,536
-         Ось ми виконали завдання чаклуна і звільнили нашу задачку.
Працюємо зараз над задачею.
3.    Робота над задачею
№ 534, 537 (усно)
№ 538 – виконати самостійно
4.    Робота в парах
1.    За 7 метрів тканини заплатили 56 карбованців. Скільки метрів такої самої тканини можна купити на 104 карбованці?
2.    Автомобіль за 6 годин проїхав 342 км. На скільки км. Більше він проїде за 9 годин, якщо буде їхати весь час з однаковою швидкістю?
3.    За три дні швачка пошила 27 сарафанів. Скільки днів їй потрібно, щоб пошити 135 сарафанів, якщо вона буде працювати з тією ж продуктивністю?
Підсумок уроку
-         Скажіть мені, будь-ласка, чи справилися ми зі злим чаклуном?
-         А що нам допомогло?
-         Чи дізналися ви щось нове на уроці?
-         Підніміть смайлик, який відповідає вашому настрою.
VІІ Оцінювання.
Виставлення оцінок з обгрунтуванням
VІІІ Домашнє завдання
№548,549
-          


Тема: Множення чисел, які містять нуль в середині запису
            ( 5608*4, 56008*4). Підготовка до розв’язання задач
             на пропорційне ділення
Мета: вчити учнів множити багатоцифрові числа, які містять                нуль в середині запису на одноцифрові, коментувати свої
дії під час виконання обчислень, повторити таблицю множення ,   вдосконалювати навички розв’язувати задачі на рух, та   підготовчі задачі до розв’язання задач на пропорційне ділення, розвивати навички усного рахунку, логічне мислення, виховувати товариськість, взаємовиручку, вміння працювати групою та попарно.
Обладнання: картки, скринька
Хід уроку
І Організація класу
Сьогодні ми продовжимо працювати в країні математики, тож:
Щоб добре все знати,
Ми будемо міркувати.
Над задачами потіти,
І над прикладами скніти.
Тож міркуємо ми швидко,
І відповідаємо правильно
ІІ Повторення вивченого матеріалу
1 Усний рахунок
Порахувати сотнями від 3400 до 2800
Десятками від 530 до 480
Розвязати рівняння
25* х=125                    Х:8=200
Розвязати задачі ( групова робота)
1        Ціна           Кількість       Вартість
                    6 зошитів     12грн
Однакова    4 зошити         ?


2         Ціна             Кількість          Вартість
Однакова    3кг                      18грн
                        2кг                      ?

3        Ціна               Кількість            Вартість
80грн            однакова           240грн
100грн                                            ?
  Розвязати приклади
320+40:4-20            33846*6
300+200*2-400       51754*7
640- 120+80:3         117154*3

ІІІ Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні ми з вами продовжимо роботу над множенням багатоцифрових чисел на одноцифрові. Для цього потрібно повторити закони множення:
-         Скільки є законів множення?
-         Поясніть сполучний закон на прикладі 8*20*5
-         Поясніть переставний закон.    30*40
-         Поясніть розподільний закон (6+3)*9
ІV Фізкультхвилинка
Веселі звірята ( відео)
V Робота над темою уроку
1 Розвязування прикладів
Виконання номера 552, 553
2 Розвязування задачі 554
VІ Закріплення вивченого матеріалу
1       Робота на картках
2306*6=               17245*8=         35511*7=      684:4=
Для покриття черепицею даху великого будинку потрібно 2146 плиток, а малого_ 1428. Скільки потрібно плиток, щоб покрити черепицею дахи 6 таких великих і 7 малих будинків?

VІІ Підсумок уроку
Дайте аналіз нашому уроку.
Що нового ви дізналися на уроці?
Що найбільше вам сподобалося?
А що ми можемо ще доопрацювати?
VІІІ Домашнє завдання
Виконати номера 556, 557




Тема: Заміна багатоцифрового числа сумою розрядних доданків. Заміна суми розрядних доданків багатоцифровим числом.
Мета: Навчити замінювати число, що містить десятки тисяч,  тисячі, сотні, десятки і одиниці  сумою розрядних доданків і навпаки. Розвивати логічне мислення, уяву, увагу, дрібну моторику, зір, моторну пам'ять. Виховувати мотивацію до навчання. Любов до математики. Значимість математики у житті людини.
Обладнання: наочність, індивідуальні картки для роботи на дошці, картки з диференційованими завданнями, завдання для роботи в групах, роздатковий матеріал «сонечки», мікрофон.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку

1.     Організація початку уроку.
Доброго дня, мої любі! На сьогоднішньому уроці математики нас чекає дуже багато роботи. І щоб оцінити її в кінці уроку, я вам роздаю сонечки із різними настроями. Ви мені в кінці уроку покажете свої  враження після роботи.  Ну що ж, приступимо до завдань!
2.     Мотивація навчальної діяльності.
Послухайте вірш, вам потрібно його додати необхідними словами.
Додати слова:
Ви прийшли сюди ... (вчитися),
Не лінуватися, а ... (трудитися).
Тільки той, хто багато ... (знає),
У житті щось ... (досягає).
Я сподіваюся, що на уроці ви будете активні, уважні і досягнете гарних результатів.
3.     Перевірка домашнього завдання.
Письмового завдання у вас не було, але усне було. Згадати математичні терміни. Як знайти компоненти додавання, віднімання, ділення та множення?
4.      Мозковий штурм
На дошці робиться запис 1,2,3,4,5,6
- Дайте відповідь на питання:
• Цей запис є натуральним рядом чисел?
(Це відрізок натурального ряду чисел)
• А як зробити так, щоб цей запис став натуральним рядом чисел?
(Потрібно поставити крапки)
• Навіщо?
(Це буде означати, що числа будуть йти далі)
• Про яку ознаку натурального ряду ви говорите?
(Про нескінченність)
5.     Організація роботи над темою.
Для того щоб почати роботу за темою уроку я пропоную вам подумати, яка ж вона буде. Для цього подивіться на дошку.
5.1.          Вправи в заміні багатозначного числа сумою розрядних доданків.
Учням пропонується здогадатися про тему уроку.
1) Визначте, скільки десятків тисяч, тисяч, сотен, десятків і одиниць у числах:
2538,7471,416,10965,29797,27680,24005,55070

- Сьогодні на уроці будемо вправлятися в заміні багатозначного числа сумою розрядних доданків і навпаки, розкладати багатозначні числа на розрядні доданки.
5.2.Гімнастика для рук.
Щоб ми гарно писали нам потрібно розім’яти пальчики. Пропишемо у повітрі  сьогоднішнє число.

Відкриваємо робочі зошити і записуємо число і класна робота.
6. Виконайте завдання за зразком.
 І варіанту потрібно розкласти багатозначне число на доданки, а ІІ  варіанту навпаки.
І варіант  6546 =6000 + 500 + 40 + 6
                 10657 =  +  +  + 
                 37883 =  +  +  + +
ІІ варіант   6360 = 6000 + 300 + 60
34670 =  +  + + 
97590= +  + +
6.1. Вправа «Асоціативний кущ»
Отже, виконавши це завдання, давайте спробуємо скласти асоціативний кущ до слова розрядні доданки. Який нам буде допомагати упродовж всього уроку.
Розрядні доданки це…….
7. Робота над задачею.
У магазин привезли 2538 кульок різного кольору. Білі з них складають кількість сотень від загальної маси. Червоні кульки складають ¼ від кількості тисяч. Сині – сума десятків та одиниць і ще плюс  1/5  від тисяч . Скільки чорних кульок завезли у магазин, якщо вони – це решта кульок.
Фізхвилинка
Коли я назву п’тизначне число, ви зробите два нахили вперед.
Чотирьохзначне - присідання.
56722, 3653, 5125, 12347, 7127, 2098, 1090, 41664, 25874, 9854, 36987.
8. Складання оберненої задачі.
Давайте спробуємо скласти обернену задачу із використання суми зручних доданків.
9. Зорова гімнастика.
Вправи для очей.
10. Різнорівневі завдання за картками.
А зараз, деякі учні отримають картки із завданнями.  Ті, хто отримали аркуш – почали роботу. А всі інші записують у зошитах «Математичний диктант».
1.     Розкласти на зручні доданки числа: 23648, 39267, 4201, 46030, 21700.
2.     Скласти числа із суми розрядних доданків:
40000+8000+90+3
7000+400+90+7
10000+5000+700+30+4
3.     Записати сусідів числа 37561, 4800.
11. Індивідуальна робота у дошки.
А зараз 2 учні отримують завдання і виконують його біля дошки.
Скласти число, яке має 8 десятків тисяч, 4 тисячі, 8 сотень, а десятків та 1 одиницю. За а приймаємо 9.
4 десятки тисяч, 7 тисяч, а сотень, 7 десятків. За а приймаємо відповідь виразу   24:8+3.
А ми тим часом попрацюємо у групах.
12. Робота в групах
Ви поділяєтесь на 6 груп, кожна група отримує завдання.
Доповни речення:
1 група: сума розрядних доданків – це… (відповідь записують у зошит)
2 група: багатоцифрове число – це….
3 група: складові багатоцифрового числа…
4 група: щоб отримати число із суми розрядних доданків потрібно….( записують у зошит)
5 група: щоб розкласти число на суму зручних доданків потрібно….(записують у зошит)
6 група: ми вчимо поняття «сума зручних доданків» для того, щоб…
13. Підведення підсумків «Мікрофон»
Я даю вам умовний мікрофон, а ви висловлюєте свої думки, щодо нашого уроку, демонструючи відповідне сонечко, відповідаючи на питання.
-         Що ж таке сума розрядних доданків?
-         Як замінити суму розрядних доданків на число?
-         Як число записати сумою розрядних доданків?
-         Для чого потрібні розрядні доданки?
14. Рефлексія.
А тепер покладіть головочки на парти і послухайте мене. Я вам задаю питання, а ви пів хвилинки подумайте над відповіддю. Час пішов. Не напружуйтесь, просто увімкніть логіку.
-         Що цікавого було сьогодні на уроці?
-         Чим запам’ятався вам наш урок?
-         Що нового ви дізналися на уроці?
15. Коментоване оцінювання учнів.
16. Повідомлення домашнього завдання.
У друкованих зошитах №
Додатки до уроку
2538,
7471,
416,
10965,29797,27680,24005,55070,
89643


І варіант  6546 =6000 + 500 + 40 + 6       
                 10657 = + + +
                 37883 = + + + +
ІІ варіант   6360 = 6000 + 300 + 60
34670 = + + +
 97590= + + +

І варіант  6546 =6000 + 500 + 40 + 6       
                 10657 = + + +
                 37883 = + + + +
ІІ варіант   6360 = 6000 + 300 + 60
34670 = + + +
 97590= + + +


І варіант  6546 =6000 + 500 + 40 + 6       
                 10657 = + + +
                 37883 = + + + +
ІІ варіант   6360 = 6000 + 300 + 60
34670 = + + +
 97590= + + +


І варіант  6546 =6000 + 500 + 40 + 6       
                 10657 = + + +
                 37883 = + + + +
ІІ варіант   6360 = 6000 + 300 + 60
34670 = + + +
 97590= + + +

І варіант  6546 =6000 + 500 + 40 + 6       
                 10657 = + + +
                 37883 = + + + +
ІІ варіант   6360 = 6000 + 300 + 60
34670 = + + +
 97590= + + +

І варіант  6546 =6000 + 500 + 40 + 6       
                 10657 = + + +
                 37883 = + + + +
ІІ варіант   6360 = 6000 + 300 + 60
34670 = + + +
 97590= + + +

І варіант  6546 =6000 + 500 + 40 + 6       
                 10657 = + + +
                 37883 = + + + +
ІІ варіант   6360 = 6000 + 300 + 60
34670 = + + +
 97590= + + +

І варіант  6546 =6000 + 500 + 40 + 6       
                 10657 = + + +
                 37883 = + + + +
ІІ варіант   6360 = 6000 + 300 + 60
34670 = + + +
 97590= + + +

І варіант  6546 =6000 + 500 + 40 + 6       
                 10657 = + + +
                 37883 = + + + +
ІІ варіант   6360 = 6000 + 300 + 60
34670 = + + +
 97590= + + +

І варіант  6546 =6000 + 500 + 40 + 6       
                 10657 = + + +
                 37883 = + + + +
ІІ варіант   6360 = 6000 + 300 + 60
34670 = + + +
 97590= + + +
 
1.      Записати сусідів числа 42764
2.      Розкласти на зручні доданки числа 47444, 7200, 4203.
3.      Замінити числом суму розрядних доданків
40000+5000+60+4
30000+4000+700+60+1
4.      Записати сусідів числа 42764
5.      Розкласти на зручні доданки числа 47444, 7200, 4203.
6.      Замінити числом суму розрядних доданків
40000+5000+60+4
30000+4000+700+60+1
7.      Записати сусідів числа 42764
8.      Розкласти на зручні доданки числа 47444, 7200, 4203.
9.      Замінити числом суму розрядних доданків
40000+5000+60+4
30000+4000+700+60+1
10.  Записати сусідів числа 42764
11.  Розкласти на зручні доданки числа 47444, 7200, 4203.
12.  Замінити числом суму розрядних доданків
40000+5000+60+4
30000+4000+700+60+1
13.  Записати сусідів числа 42764
14.  Розкласти на зручні доданки числа 47444, 7200, 4203.
15.  Замінити числом суму розрядних доданків
40000+5000+60+4
30000+4000+700+60+1
16.  Записати сусідів числа 42764
17.  Розкласти на зручні доданки числа 47444, 7200, 4203.
18.  Замінити числом суму розрядних доданків
40000+5000+60+4
30000+4000+700+60+1
Задача
Мама отримала заробітну платню у розмірі 2600 грн. Кількість сотень та плюс 1/10 від кількості тисяч витратила на продукти. За ¼ від кількості тисяч купила собі сукню. За 1/5 від тисяч та 1/3 від сотень оплатила комунальні послуги. Скільки грошей залишилося?
Задача
Мама отримала заробітну платню у розмірі 2600 грн. Кількість сотень та плюс 1/10 від кількості тисяч витратила на продукти. За ¼ від кількості тисяч купила собі сукню. За 1/5 від тисяч та 1/3 від сотень оплатила комунальні послуги. Скільки грошей залишилося?
Задача
Мама отримала заробітну платню у розмірі 2600 грн. Кількість сотень та плюс 1/10 від кількості тисяч витратила на продукти. За ¼ від кількості тисяч купила собі сукню. За 1/5 від тисяч та 1/3 від сотень оплатила комунальні послуги. Скільки грошей залишилося?
Задача
Мама отримала заробітну платню у розмірі 2600 грн. Кількість сотень та плюс 1/10 від кількості тисяч витратила на продукти. За ¼ від кількості тисяч купила собі сукню. За 1/5 від тисяч та 1/3 від сотень оплатила комунальні послуги. Скільки грошей залишилося?
Задача
Мама отримала заробітну платню у розмірі 2600 грн. Кількість сотень та плюс 1/10 від кількості тисяч витратила на продукти. За ¼ від кількості тисяч купила собі сукню. За 1/5 від тисяч та 1/3 від сотень оплатила комунальні послуги. Скільки грошей залишилося?
Задача
Мама отримала заробітну платню у розмірі 2600 грн. Кількість сотень та плюс 1/10 від кількості тисяч витратила на продукти. За ¼ від кількості тисяч купила собі сукню. За 1/5 від тисяч та 1/3 від сотень оплатила комунальні послуги. Скільки грошей залишилося?
Задача
Мама отримала заробітну платню у розмірі 2600 грн. Кількість сотень та плюс 1/10 від кількості тисяч витратила на продукти. За ¼ від кількості тисяч купила собі сукню. За 1/5 від тисяч та 1/3 від сотень оплатила комунальні послуги. Скільки грошей залишилося?
Задача
Мама отримала заробітну платню у розмірі 2600 грн. Кількість сотень та плюс 1/10 від кількості тисяч витратила на продукти. За ¼ від кількості тисяч купила собі сукню. За 1/5 від тисяч та 1/3 від сотень оплатила комунальні послуги. Скільки грошей залишилося?
Задача
Мама отримала заробітну платню у розмірі 2600 грн. Кількість сотень та плюс 1/10 від кількості тисяч витратила на продукти. За ¼ від кількості тисяч купила собі сукню. За 1/5 від тисяч та 1/3 від сотень оплатила комунальні послуги. Скільки грошей залишилося?
 
























Скласти число, яке має
8 десятків тисяч, 4 тисячі, 8 сотень, а десятків та 1 одиницю. За а приймаємо 9.
4 десятки тисяч, 7 тисяч, а сотень, 7 десятків. За а приймаємо відповідь виразу   24:8+3.

Скласти число, яке має
8 десятків тисяч, 4 тисячі, 8 сотень, а десятків та 1 одиницю. За а приймаємо 9.
4 десятки тисяч, 7 тисяч, а сотень, 7 десятків. За а приймаємо відповідь виразу   24:8+3.


1 група: сума розрядних доданків – це… (відповідь записують у зошит)

2 група: багатоцифрове число – це….

3 група: складові багатоцифрового числа…

4 група: щоб отримати число із суми розрядних доданків потрібно….( записують у зошит)

5 група: щоб розкласти число на суму зручних доданків потрібно….(записують у зошит)

6 група: ми вчимо поняття «сума зручних доданків» для того, щоб…






8 десятків тисяч, 4 тисячі, 8 сотень, а десятків та 1 одиницю. За а приймаємо 9.
4 десятки тисяч, 7 тисяч, а сотень, 7 десятків. За а приймаємо відповідь виразу 24:8+3.
1 група: сума розрядних доданків - це... (відповідь записують у зошит)
2 група: багатоцифрове число - це....
3 група: складові багатоцифрового числа...


video 1574540893 1 — копия